Kent Konseyi ilçe ziyaretlerine devam ediyor

Büyükşehir olduktan sonra tüm ilçeleri kapsama hedefi ile yola çıkan Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi'nin bu seferki durağı Çivril ve Baklan İlçesi oldu. Toplantılarda Kent Konseyi'nin yerel yönetim içindeki önemi anlatıldı.

2.3.2015

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, büyükşehir ile birlikte ilçelerde de yapılanmak için başladığı ziyaretlerini sürdürüyor. Bu kapsamda, yeni oluşan Kent Konseyi Meclis yönetimleri ile birlikte Çivril ve Baklan İlçelerine ziyaret düzenlendi. İlçe ziyaretlerine, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Kent Konseyi Genel Sekreteri Baran Akın, Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, Engelliler Meclisi Başkanı Ayten Bahtiyar ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. İlk olarak Çivril ilçesini ziyaret eden Kent Konseyi heyeti, Çivril Belediye Başkan Yardımcısı ve Çivril Kent Konseyi Başkanı Hasan Yazıcı'nın da katıldığı, Çivril 75. Yıl Halk Kütüphanesi'nde bir toplantı düzenledi. Baklan ilçesinde ise Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaşla Baklan Belediye Konferans Salonu'nda bir araya gelen Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi heyeti burada da yoğun ilgiyle karşılaştı.

Kent Konseyi'nin farkı

Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Kent Konseyi'nin işleyişi hakkında katılımcılara bilgi vererek, "İlçeleri ziyaret sebebimiz farklı bir kültürü, farklı bir yapıyı sizlerle paylaşmak. Kent Konseyi nedir, ne iş yapar, katılımcıları kimlerdir, bu konulardaki Büyükşehir'in tecrübelerini sizlerle paylaşmaya geldik. 2015 yılında artık dokuzuncu yılımızı doldurup onuncu yılımıza başlayan çok tecrübeli bir kent konseyinden bahsediyoruz. Tabi Kent Konseyi deyince aklımıza ne gelmeli. Kent Konseyi o şehirde yaşayan insanların kentlilik bilicinin gelişmesi, hemşehrilik hukukunun artması, yerinden yönetimin sağlanması, katılımcılığın sağlanması, şeffaflığın saydamlığın sağlanması, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın gerçekleşmesi gibi amaçları olan çok geniş kapsamlı bir kuruluş" dedi. Kent Konseyi'nin çok geniş bir hedef kitleyi içerisine aldığını kaydeden Değirmenci, "Belki de diğer sivil toplum örgütlerinden en ayırt edici özelliği de kent konseylerinde alınan kararlar o ilçedeki belediye meclislerinde karar haline dönüşebiliyor" diye konuştu.

"Herkes bu şemsiyenin içerisine girsin istiyoruz"

Denizli'de Kent Konseyi bünyesinde dört tane meclisin var olduğuna değinen Değirmenci, "En küçükleri çocuk meclisi 15 yaşına kadar olan kesime hitap ediyor. Bir sonraki aşamada 15-30 yaş skalasında gençlik meclisimiz var. Gençlik meclisimizde gerek Denizli'de üniversitede okuyan arkadaşlarımız gerekse lisede okuyan arkadaşlarımızdan oluşturduğumuz bir meclisimiz var. Kadın meclisimiz var toplumun yarısı kadınlardan oluşuyor ve Denizli'de büyükşehirin belki de en aktif meclisi kadın meclisi. Bir de engelliler meclisimiz var. Tabi burada dediğim gibi amaç toplumun hiçbir bireyinin bu şemsiye dışında kalmamasını, herkesin bu şemsiyenin içerisine girmesini istiyoruz" dedi.


Fotograflar

İletişim
Denizli Büyükşehir Belediyesi
Değirmenönü mah. Değirmenönü Camii altı
kentkonseyi@denizli.bel.tr

Telefon: (258) 280 25 36
Faks: (258) 280 29 93