Kent Şairleri Platformu

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi çatısı altında 2014 yılından bu yana varlığını sürdüren Kent Şâirleri Topluluğu, Kent içerisinde yer alan sivil gruplar içerisinde şehre estetik değer katmayı amaç edinmiş şâirlerin bir araya gelerek oluşturdukları bir yapıdır. Denizli Büyükşehir Belediyesi Gerzele Kültür Evin’de her cumartesi öğleden sonra üç saat boyunca Kent Şâirleri Topluluğunu ağırlamıştır. Beş yıl içerisinde yirmiye yakın şiir kitabı yayınlanmıştır. 
ULUSLARARASI YÂREN ŞÂİRLER ŞÖLENİ: 
2014’te 1.si ulusal olarak yapılan şölenin, 2. ve 3.sü uluslararası etkinliğe dönüştürülmüş bunun sonucunda da Denizlili şiir severler Gagavuzya’dan Azerbaycan’a Makedonya’dan Doğu Türkistan’a, Kuzey Irak’tan Suriye’ye Türk dünyasının değişik coğrafyalardaki şâirlerini de  dinleme imkânına kavuşmuştur.
ŞİİR HER YERDE OKULLARDA-BİLGİ EVLERİNDE: 
Kent Şâirleri Topluluğu sadece Nüzhet Sürücü Evindeki şiirli ortamla yetinmemiş, Kent Şairlerinin her birisi Bilgi Evlerinde öğrencilerle, liseli öğrencilerle, üniversiteli öğrencilerle buluşmuş şiirli saatler yaşatmıştır. Liseler ve bazı orta okullarla yapılan iş birlikleriyle okullarımızda Mehmet Akif Ersoy’u, Yahya Kemal Beyatlı’yı, Necip Fazıl Kısakürek’i anma programları gerçekleştirilmiştir. 
ŞİİR İLÇELERDE:  
Kent Şâirleri Topluluğu ilçelerde ilçe belediyeleri ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yaparak şiir dinletileri gerçekleştirmiştir. 
YAŞAYAN DEĞERLERİMİZ ŞİİRLİ BİR VEFÂ: 
Kent Şâirleri Topluluğu, “Yaşayan Değerlerimiz” başlığıyla “Vefâ Gecesi” düzenlemiştir.

Denizli B

+